Jak wkomponować budynek w kontekst?

Jak zaprojektować elewację, aby wkomponowała się w otoczenie? Jakie kolory, materiały i formy wybrać, aby budynek wpisywał się w kontekst miejsca? Czy w nowoczesnych inwestycjach warto umieszczać nawiązania do historycznych wartości regionu?

Budowanie nowoczesnych obiektów nie musi wprowadzać w otoczeniu chaosu, ani całkowicie zmieniać charakteru miejsca. Odpowiednio zaprojektowany budynek może doskonale współgrać z otoczeniem, a jednocześnie być kompozycją wyjątkową, wyróżniającą się na tle pozostałych zabudowań. Jak osiągnąć taki efekt?

Bryła budynku a krajobraz

Aby budynek wpisywał się w kontekst regionu, warto zacząć od stworzenia projektu odpowiedniej bryły, której kształt będzie nawiązywał do najbliższego otoczenia. Idealnie byłoby, gdyby fasady sięgały również do tradycji całego regionu. Jak to osiągnąć? Dobrym przykładem będą tutaj budynki znajdujące się w górskich rejonach Polski. Aby powiązać fasady z tym charakterystycznym i niepowtarzalnym krajobrazem, w bryłę budynku można wkomponować trójkąty, będące odniesieniem do pobliskich szczytów górskich. Wykończenie projektu trójkątnym dachem będzie nie tylko bezpośrednim nawiązaniem do geometrii terenu, ale również odniesieniem do typowego, historycznego budownictwa tych regionów naszego kraju. 

Do bryły budynku może zostać dodany akcent przywołujący skojarzenia o górskich potokach przecinających skały. Znaczenie ma także ilość kondygnacji – tereny takie jak Podhale, czy Beskidy to tradycyjnie niskie budownictwo, które nie przesłania widoku na góry. Z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia w województwie warmińsko – mazurskim, w którym silnie pofałdowany teren jest doskonale widoczny dzięki jedno lub dwukondygnacyjnym zabudowaniom, które dominują w naszej rodzimej Krainie Jezior. Nawet najbardziej nowoczesne i awangardowe trendy architektoniczne, przy odrobinie dobrej woli i pomysłowości, można dopasować do historycznych terenów, znanych nam od pokoleń.

Jak upodobnić projekt do otoczenia?

Samo ukształtowanie bryły budynku na podobieństwo otoczenia to nie wszystko. Aby projekt był spójny z krajobrazem, należy stworzyć odnoszące się do sąsiedztwa wykończenie. Najprostszym, a zarazem najsłuszniejszym rozwiązaniem jest użycie naturalnych materiałów dostępnych w wybranym rejonie. Tego rodzaju nawiązania do najbliższego otoczenia można umieścić chociażby na elewacji budynku, niezależnie od jego przeznaczenia i charakterystyki. Najpowszechniejszym będzie oczywiście drewno. W zależności od zamysłu inwestora i wizji architekta, może ono zostać użyte w postaci gładkich, poddanych obróbce desek, ale również surowych elementów elewacji, najbardziej zbliżonych wyglądem do naturalnych drzew. 

Dobrym i często praktykowanym sposobem na wkomponowanie budynku w krajobraz jest wykończenie ścian kamieniami. Te pasują rodzajem, kształtem i odcieniem do regionu. Jest to materiał trwały i odporny na nasz zmienny klimat, co stanowi idealne uzupełnienie  jego walorów estetycznych. Jeśli chodzi o lokalną roślinność, świetnym rozwiązaniem będzie wplecenie jej w postaci “żywego budynku”. Balkony, tarasy i dachy pokryte lokalną roślinnością sprawią, że budynki będą ekologiczne i jeszcze lepiej wkomponowane w otoczenie. Dodatkowym elementem harmonizującym z kontekstem regionu z pewnością będzie gama kolorystyczna charakterystyczna dla okolicy. 

Harmonia we wnętrzach

Oprócz fasady, w procesie zintegrowania projektu z otoczeniem ogromne znaczenie ma również wnętrze budynku. Zasady są podobne do tych obowiązujących w przypadku zewnętrznej części budowli. Najkorzystniej jest wykończyć pomieszczenia materiałami występującymi w najbliższym otoczeniu, takimi jak lokalne drewno oraz kamień. Tutaj mamy jeszcze szersze możliwości. Możemy użyć tych materiałów na ścianach, w elementach wewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej, w przypadku mebli oraz zabudowy użytkowej. Gość lub mieszkaniec, pomimo przebywania wewnątrz budynku, powinien cały czas mieć styczność z charakterystycznymi cechami obszaru, na którym się znajduje. Dom odpowiednio wkomponowany w krajobraz nie budzi wątpliwości co do tego, w jakim otoczeniu się znajduje.

Wiele elementów wnętrza może zostać wykończonych przy użyciu lokalnego kamienia. Posadzki, kafelki, blaty, schody, obudowa kominka lub fragmenty ścian mogą z powodzeniem zostać stworzone z tego naturalnego i długowiecznego materiału. Równie istotny jest przemyślany dobór kolorów. Tutaj oczywiście wszystko zależy od regionu, w którym powstaje nowy budynek. Aby wnętrze było harmonijne z krajobrazem, nie należy sięgać po kolory kontrastujące chociażby z widokiem z okna. Dla przykładu: na terenach pomorskich w projekcie powinny znaleźć się takie barwy, jak biel, beż i odcienie niebieskiego. Równie pasująca będzie paleta zieleni. Na terenach górskich dobrym wyborem będzie połączenie szarości z kolorami nieba i roślinności iglastej. 

Nowoczesne trendy to między innymi projektowanie budynków w zgodzie z kontekstem regionu, w którym mają zostać osadzone na lata. Fasady nie mają kategorycznie kontrastować z otoczeniem, gdy stanowi je przyroda. W miejscach o szczególnym znaczeniu historycznym zasada ta ma wyjątkowe znaczenie. Powinna być respektowana przez wszystkich projektantów, aby zachować oryginalność krajobrazu i piękno środowiska naturalnego. 

Sprawdź także: 9 najciekawszych trendów architektonicznych – czy zostaną z nami na dłużej?