O nas

Projektowanie to dla nas umiejętność rozwiązywania problemów i tworzenia piękna, z dbałością o zaplanowany budżet.

Do najbardziej znanych projektów SAO należą: projekt nagrodzony I miejscem w międzynarodowym konkursie na Przebudowę Placu Litewskiego w Lublinie, pierwszy Q Hotel w Krakowie, reprezentacyjny budynek wielorodzinny P1 w Krakowie (pierwszy od roku 1989 budynek zbudowany w obrębie Plant Krakowskich), projekt rewitalizacji zabudowy dawnej Cesarsko-Królewskiej Fabryki Tytoniu i Cygar przy ul. Dolnych Młynów w Krakowie, projekt przebudowy węzła Kraków Południe wraz z budową centrum Leroy Merlin, pierwszy w Europie Środkowej projekt hotelu sieci InterContinental Indigo Krakow Old Town. Projekt pierwszego hotelu Marriott w Krakowie.

Inwestycje

Mamy 20 lat doświadczenia w prowadzeniu procesów inwestycyjnych i analizach światowego rynku nieruchomości oraz w przygotowywaniu programów marketingowych lub firm do docelowej działalności.

Prezes firmy mgr inż. Grzegorz Skawiński jest członkiem CCIM Institute, organizacji skupiającej najwybitniejszych specjalistów w branży nieruchomości komercyjnych. Współpracuje z największymi firmami inwestycyjnymi i analitycznymi na świecie. W trakcie procesu inwestycyjnego  skupia się na gwarancji realizacji budżetu, monitorowaniu zwrotu kapitału, efektywności i jakości usług.

Atutem SAO w procesach związanych z planowaniem i prowadzeniem inwestycji są znajomość i rozumienie rynku, potwierdzone przez partnerów, reprezentujących największe marki rynku nieruchomości.

Matejko

Zespół SAO

Biuro projektowe SAO kierowane jest przez jednego z założycieli firmy mgr inż. arch. Filipa Adamczaka. Jako projektant prowadzący, stawia on nacisk na tworzenie projektów funkcjonalnych, komponujących się z otoczeniem oraz innowacyjnych technologicznie.

 

Mgr inż. arch. Filip Adamczak

Właściciel | Architekt

Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej, który ukończył z wyróżnieniem. Posiada uprawnienia do projektowania bez ograniczeń wraz z dyplomem Londynskiego Royal Insitut of British Architects. Studiował również na Technishe Universited w Cottbus oraz uczęszczał na University of Applied Arts in Vienna. Trzykrotny Stypendysta Nagrody Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia.

Przed założeniem SAO Investments pracował między innymi dla międzynarodowej CoopHimmelbau, jako członek zespołu projektującego wygrał międzynarodowy konkurs na Centrum Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan w Korei Południowej i współprojektował Bank Unii Europejskiej we Frankfurcie i Centrum Wystawiennicze BMW w Monachium.

Będąc współwłaścicielem firmy, stworzył miejsca pracy dla dziesiątek ludzi, a pośrednio dla setek mieszkańców regionu. Odprowadzane podatki od spółek pozwalają, na to, aby ich działalność dodatkowo sprzyjała rozwojowi regionu. Jest autorem wielu projektów architektonicznych, w tym zwycięskiego projektu w międzynarodowym konkursie na rewitalizację Placu Litewskiego w Lublinie. Był również odpowiedzialny za projekt pierwszego w Polsce hotelu należącego do największej sieci hotelowej na świecie, jaką jest InterContinental Hotel Group z marką Indigo. Hotel oraz jego projekt od wielu lat wygrywa liczne międzynarodowe i ogólnopolskie konkursy, promując równocześnie historię, jak i architekturę Krakowa oraz miasto jako cel wycieczek turystycznych.

SAO współtworzyła również znaną w Polsce sieć hoteli Q, pierwszego w Krakowie hotelu Hampton by Hilton, przygotowywanego właśnie parku biurowego przy porcie lotniczym w Balicach, przebudowę węzła komunikacyjnego Kraków-Zakopane wraz z budową centrum ekspozycyjno- magazynowego, rewitalizację dawnych Królewskich Zakładów Tytoniowych i wielu innych obiektów.

Jako wnuk sieroty oraz odznaczonych żołnierzy AK mocno zaangażowany w działalność społeczną. Od ponad 12 lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Siemacha, gdzie wspomaga finansowo działalność statutową Stowarzyszenia.

Prowadząc firmę SAO Investments oraz Hotel Indigo w Krakowie jest rzetelnym i uczciwym pracodawcą, co potwierdza wieloletnia, stała współpraca z zatrudnionymi przez niego pracownikami. Podczas kryzysu Covid-19 jako nieliczny nie zwolnił żadnego z pracowników, wspierając równocześnie lekarzy i szpitale.

Poza działalnością komercyjną Filip Adamczak jest również przykładem przedsiębiorcy, patrioty, który wspiera działalność społeczną, kulturalną i charytatywną, co uhonorowane tytułem „Dźwigacz Kultury 2018, 2019, 2021 i 2023” oraz innych.

Odznaczenia:
Odznaczony na wniosek Ministra Infrastruktury przez Prezydenta RP ‘Brązowym Krzyżem Zasługi”
Odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Medalem za Wieloletnią Służbę.
Odznaczony Krzyżem Małopolski – odznaką Honorową Województwa Małopolskiego.
Laureat Wielkiej Nagrody Galicyjskiej Izby Budownictwa za wkład w rozwój budownictwa w 2015 roku.
Odznaczony Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę podczas XVIII Forum Budownictwa.
Odznaczony Odznaką Honoris Gratia – polskie odznaczenie przyznawane przez prezydenta Krakowa osobom zasłużonym dla Miasta.

Mgr inż. Grzegorz Skawiński

WŁAŚCICIEL | EKONOMISTA

Absolwent CCIM Institute, an Affiliate of National Association of Realtors, oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Studiował również na Temple University, PA w USA.

Współpracował między innymi z CH2MHILL, Luso-Roux, Ministerstwem Skarbu RP, Bankiem PKO BP S.A., Bankiem BPH S.A., Bankiem Millennium S.A., GE Money Bank, Nobel Bank.

Odpowiadał między innymi za regulowanie stanu prawnego nieruchomości położonych w granicach miasta Hingham, MA USA, włączenie do krajowego systemu „Massachusetts GIS” Norwell Boston w USA, czy też przystosowanie istniejącej sieci telewizji kablowej do wprowadzenia szerokopasmowego Internetu i usług telekomunikacyjnych na terenie Polski.

To on przekonał InterContinental Hotels Group do franczyzy dla SAO Investments na otwarcie pierwszego w Europie Środkowej hotelu Indigo Kraków Old Town, laureata nagrody dla najlepszego hotelu grupy IHG w Europie oraz najlepszego hotelu butikowego w Polsce.
Prezes firmy mgr inż. Grzegorz Skawiński jest członkiem CCIM Institute, organizacji skupiającej najwybitniejszych specjalistów w branży nieruchomości komercyjnych. Współpracuje z największymi firmami inwestycyjnymi i analitycznymi na świecie. W trakcie procesu inwestycyjnego skupia się na gwarancji realizacji budżetu, monitorowaniu zwrotu kapitału, efektywności i jakości usług.

Czynnie promuje region oraz angażuje się w rozwój Województwa Małopolskiego, za co został odznaczony Srebrną Odznaką Honorową, Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski. Za wkład w rozwój budownictwa został nagrodzony „Wielką Nagrodą Budownictwa”.

Grzegorz Skawiński prowadząc firmę SAO Investments oraz Hotel Indigo w Krakowie jest rzetelnym i uczciwym pracodawcą, co potwierdza wieloletnia, stała współpraca z zatrudnionymi przez niego pracownikami. Podczas kryzysu Covid-19 jako nieliczny nie zwolnił żadnego z pracowników, wspierając równocześnie lekarzy i szpitale.

Inwestując w ich rozwój oraz dbając o komfort pracy, pozwala jako pracodawca realizować stawiane cele. Nieustannie sam stara się rozwijać, inspirując innych do podnoszenia swoich kwalifikacji.

Odznaczenia:
Odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Medalem za Wieloletnią Służbę
Krzyżem Małopolski – odznaką Honorową Województwa Małopolskiego
Laureat Wielkiej Nagrody Galicyjskiej Izby Budownictwa za wkład w rozwój budownictwa w 2019 roku
Odznaczony Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę podczas XVIII Forum Budownictwa 2023 roku
Odznaczony Odznaką Honoris Gratia – polskie odznaczenie przyznawane przez prezydenta Krakowa osobom zasłużonym dla Miasta.